Przejdź do głównej zawartości

Odpowiednie warunki

Przy tworzeniu większych prac potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, stół do którego można przymocować drewno, imadła itp. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mieszkamy w niewielkim mieszkaniu w bloku, a hałas i bałagan muszą pozostać „pod kontrolą”?

Osobiście nie widzę powodu, żeby rezygnować ze wspaniałego hobby jakim jest rzeźba w drewnie. Myślę, że szczególnie w przypadku osób początkujących niewielkie formy sprawdzają się doskonale.

Jak już pisałem w tego typu twórczości na początek hobbystycznej pracy wystarczyć może dobry i ostry nóż do drewna. Można sprawić sobie także kilka podstawowych dłut, które doskonale sprawdzają się w tego typu pracy. Poniżej poglądowe zdjęcie ostrzy kilku często wykorzystywanych przeze mnie narzędzi. 

Przy poruszaniu się w granicach niewielkiej rozmiarowo formy, dłuta potrzebne nam także nie będą miały dużej szerokości.
Istotny jest także profil naszego dłuta. Najczęściej korzystam z dłut o profilach 1,9 oraz 12, zaprezentowanych na poniższej grafice. Resztę pracy wykonuję zwykle nożem i papierem ściernym.

grafika dluta.pl

I na koniec mimo, iż minęła chwila od mojego ostatniego wpisu, przez ten czas nie porzuciłem mojego dłubania w drewnie. Poniżej moja ostatnia praca.


Aniołek z kielichem wykonany z drewna lipowego, wysokość 9,5 cm, malowany farbami akrylowymi.

Poniżej "duch drzewa", wyrzeźbiony z kawałka znalezionego już kilka lat temu. Drewno, zanim je znalazłem i zaciekawiony jego kształtem postanowiłem coś z niego stworzyć, przeleżało swój czas w błocie i ziemi, zatem ciężko mi ocenić gatunek. Wydaje się, że może to być fragment pnia buku lub grabu. Szczególnie zależało mi na wydobyciu jego pięknej, naturalnej barwy i wydaje mi się, że efekt ten udało się uzyskać. Wysokość 14 cm szerokość 7,5 cm. Drewno zabezpieczone olejem tungowym i woskiem.


I na sam koniec kolejny projekt, który zaczynam.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Początki - jak zacząć

Jest to pierwszy wpis, więc zacznijmy od początku. Rzeźba w drewnie może być zarówno sposobem na życie, jak i wspaniałym hobby, które w mojej ocenie ubogaca i rozwija. Ale żeby móc zacząć stawiać pierwsze kroki i tworzyć nasze własne dzieła oprócz drewna niezbędnych jest kilka rzeczy. Pierwszym narzędziem jakiego używałem do rzeźbienia był scyzoryk. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych noży służących do rzeźbienia w drewnie, mających różny kształt, każdy może więc znaleźć coś dla siebie. zdjęcia dluta.com Inną kategorią narzędzi, niemal automatycznie kojarzącą się z rzeźbą są dłuta. Jest to zagadnienie bardzo złożone ze względu na mnogość ich rodzajów, ceny , zatem aby nie mieszać już na początku zajmiemy się nimi w kolejnych wpisach. W tym momencie mogę jednak powiedzieć, iż nóż w rzeźbie wykorzystuję bardzo często, szczególnie w przypadku mniejszych prac, więc jest to doskonałe narzędzie na początek naszej przygody z rzeźbieniem.   Kolejna kwest

Każdy pomysł jest dobry

Nawiązując do ostatniego wpisu chciałem zachęcić do tworzenia i nie zrażania się w razie trudności, bo naprawdę warto włożyć trochę wysiłku dla efektu końcowego i satysfakcji płynącej z możliwości tworzenia czegoś wyjątkowego. Co mam na myśli mówiąc, że każdy pomysł jest dobry? Przede wszystkim to, że możemy rzeźbić wszystko, na co tylko mamy ochotę czerpiąc inspiracje z naszych wyobrażeń, zainteresowań, książek, baśni, filmów, natury (np. wykorzystując kształt kawałka drewna, gałęzi czy pnia możemy starać się uzyskać czy podkreślić jakąś specyficzną formę) czy prac innych artystów. Najważniejsze jest aby rozwijać się i doskonalić swój warsztat poprzez regularną pracę. Na początku patrzymy na to jaki mamy dostępny materiał. Jeśli posiadamy już klarowną wizję naszego dzieła, którą da się wydobyć z posiadanego przez nas kawałka drewna dobrze jest najpierw stworzyć rysunek (w przypadku bardziej skomplikowanych prac dobrze jest także stworzyć sobie trójwymiarowy model naszej rzeźb