Przejdź do głównej zawartości

Każdy pomysł jest dobry

Nawiązując do ostatniego wpisu chciałem zachęcić do tworzenia i nie zrażania się w razie trudności, bo naprawdę warto włożyć trochę wysiłku dla efektu końcowego i satysfakcji płynącej z możliwości tworzenia czegoś wyjątkowego.

Co mam na myśli mówiąc, że każdy pomysł jest dobry? Przede wszystkim to, że możemy rzeźbić wszystko, na co tylko mamy ochotę czerpiąc inspiracje z naszych wyobrażeń, zainteresowań, książek, baśni, filmów, natury (np. wykorzystując kształt kawałka drewna, gałęzi czy pnia możemy starać się uzyskać czy podkreślić jakąś specyficzną formę) czy prac innych artystów. Najważniejsze jest aby rozwijać się i doskonalić swój warsztat poprzez regularną pracę.

Na początku patrzymy na to jaki mamy dostępny materiał. Jeśli posiadamy już klarowną wizję naszego dzieła, którą da się wydobyć z posiadanego przez nas kawałka drewna dobrze jest najpierw stworzyć rysunek (w przypadku bardziej skomplikowanych prac dobrze jest także stworzyć sobie trójwymiarowy model naszej rzeźby, np. z plasteliny). Następnie nanosimy odpowiednie proporcje z rysunku na kawałek drewna tak, abyśmy rzeźbiąc cały czas podążali zgodnie z planem pracy (w innym razie moglibyśmy wyciąć w danym miejscu za dużo materiału przez co praca straciłaby odpowiednie proporcje). Projekt na kartce i zaznaczanie najważniejszych elementów rzeźby na drewnie warto stosować nawet w przypadku najprostszych prac, szczególnie jeśli nie ma się zbyt dużego doświadczenia (choć są oczywiście artyści rzeźbiący bez wcześniejszego przygotowania, jednak bez wątpienia wymaga to ogromnej wyobraźni, umiejętności i praktyki).


Na koniec moja dzisiejsza twórczość. Już kilka lat temu będąc nad morzem znalazłem kawałek pnia czy gałęzi wyrzucony na brzeg, zwróciłem uwagę na piękny kolor drewna. Natknąłem się dzisiaj na niego przy okazji przeglądania zapasów materiału który obecnie posiadam. Efekty pracy przedstawiam poniżej, niestety nie sfotografowałem tego jak wyglądał kawałek przed obróbką, umieszczam zdjęcia rzeźby w formie surowej oraz po nałożeniu wosku i wypolerowaniu (pierwsze zdjęcie robione przy świetle dziennym, drugie już przy sztucznym oświetleniu). 

rzeźba w formie surowej

rzeźba po nałożeniu wosku i wypolerowaniu

Komentarze

  1. Nie znam się na rzeźbieniu, ale ten "kawałek drewna wyrzucony na brzeg morza" robi na mnie wrażenie. Mam wrażenie, że aby obejrzeć taki efekt końcowy należało włożyć w niego mnóstwo czasu i pracy... Powodzenia w blogosferze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa :) przy tego typu pracy czas leci zaskakująco szybko i przyjemnie. Pozdrawiam, Jakub

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Początki - jak zacząć

Jest to pierwszy wpis, więc zacznijmy od początku. Rzeźba w drewnie może być zarówno sposobem na życie, jak i wspaniałym hobby, które w mojej ocenie ubogaca i rozwija. Ale żeby móc zacząć stawiać pierwsze kroki i tworzyć nasze własne dzieła oprócz drewna niezbędnych jest kilka rzeczy. Pierwszym narzędziem jakiego używałem do rzeźbienia był scyzoryk. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych noży służących do rzeźbienia w drewnie, mających różny kształt, każdy może więc znaleźć coś dla siebie. zdjęcia dluta.com Inną kategorią narzędzi, niemal automatycznie kojarzącą się z rzeźbą są dłuta. Jest to zagadnienie bardzo złożone ze względu na mnogość ich rodzajów, ceny , zatem aby nie mieszać już na początku zajmiemy się nimi w kolejnych wpisach. W tym momencie mogę jednak powiedzieć, iż nóż w rzeźbie wykorzystuję bardzo często, szczególnie w przypadku mniejszych prac, więc jest to doskonałe narzędzie na początek naszej przygody z rzeźbieniem.   Kolejna k...

Przedświąteczny spacer i jego efekty

Tuż przed świętami udałem się na krótki spacer. Od jakiegoś czasu tęskniłem za lasem, jednak najpierw postanowiłem obejrzeć stary dwór w miejscowości Przewrotne (więcej tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Przewrotne ). Poniżej kilka zdjęć z mojej wyprawy.  Na zdjęciu powyżej klasycystyczny, dziewiętnastowieczny dwór Politalskich, poniżej pozostałości betonowej lodowni. Obok dworu znajduje się figura św. Antoniego Później wybrałem się na spacer po okolicznych lasach. Znalazłem tego dnia bardzo interesujący kawałek gałęzi robinii. Leżał nieco zakopany w liściach, pokryty błotem. Po powrocie do domu postanowiłem oczyścić drewno. Leżąc na ziemi przez długi okres czasu spora część drewna była już mocno spróchniała, jednak pozostało wystarczająco materiału do pracy, o niezwykle interesującym kolorze. Nie zrobiłem zdjęcia drewna przed wzięciem się do pracy czego żałuję, ale poniżej prezentuję gotowe efekty mojej pracy. Drewno zostało jedynie pokryte woskiem i ...